2020-09-23

Upadłość konsumencka - najważniejsze informacje

 

Upadłość konsumencka to pojęcie bardzo dobrze znane, jednak tak naprawdę większość z nas zupełnie nie ma odpowiedniej na jego temat wiedzy. W tym artykule będziemy chcieli zebrać wszelkie najważniejsze na ten temat informacje, odpowiadając na nurtujące wielu pytania. Czym ona jest? Kto może ją ogłosić? Jakie są jej konsekwencje?

Czym jest upadłość konsumencka?

Odpowiadając na to pytanie najprościej, jak tylko się da - upadłość konsumencka jest to postępowanie sądowe, które dotyczy osób prywatnych i jak sama nazwa mówi dotyczy upadłości, a więc stania się osobą niewypłacalną. Celem takiego postępowania jest oddłużenie z całości lub z części zadłużenia względem danej osoby, która to nie jest w stanie danych zobowiązań spłacić. To, co stanowi w tym wszystkim niezwykle ważny element, to fakt, iż upadłość może dotyczyć jedynie długów, które pojawiły się przed jej ogłoszeniem. To, co zaciągnęła dana osoba po ogłoszeniu upadłości, w działania te nie jest już wliczone. 

Kiedy dochodzi do niewypłacalności konsumenta?

Takich sytuacji może być wiele. Najczęściej związane są z sytuacjami, na jakie dana osoba nie miała żadnego wpływu. Doszło na przykład do zaciągnięcia kredytu, którego w wyniku utraty dobrze płatnej pracy czy choroby nie jesteśmy w stanie spłacić. Dług rośnie, a my nie mamy skąd wziąć pieniędzy na jego spłatę. W takich przypadkach jak najbardziej o upadłość można się ubiegać. Co więcej, prawo nie zabrania też starania się o upadłość osobom, które specjalnie doprowadziły do upadłości, ale w takich przypadkach sądy traktują takie osoby nieco inaczej.

Sądy określając upadłość konsumencką, biorą pod uwagę całą sytuację finansową takiej osoby. Jeśli miesięczne wynagrodzenie jest niższe, niż suma wszystkich kredytów i zobowiązań, a do tego rynek pracy nie jest w stanie zaoferować danej osobie bardziej atrakcyjnej oferty, wówczas jak najbardziej o taką upadłość można się starać. 

Popularyzacja upadłości konsumenckiej

Na przestrzeni lat zmieniły się przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej, które znacząco wpłynęły na ilość zgłoszeń dotyczących upadłości. Do 24 marca 2020 obowiązywała ustawa z dnia 31 grudnia 2014 roku. W 2019 roku rozpoczęły się prace związane z nowelizacją przepisów, jakie się w niej znalazły i weszły one w życie właśnie w 2020 roku. Patrząc na ilość wniosków i rozpatrzonych spraw, w 2014 podjętych decyzji odnośnie upadku osób fizycznych były 32, z kolei w 2015 roku 2150 i z roku na rok liczba ta diametralnie wzrasta. W 2018 było to 12719 prowadzonych spraw, gdzie 6552 zostało rozpatrzonych pozytywnie. 

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Jak wspomnieliśmy powyżej może to być osoba fizyczna, która jest niewypłacalna względem swoich zobowiązań finansowych. Aby jednak można było złożyć wniosek do sądu czy starać się o taką upadłość, należy spełnić określone warunki. Jakie? Podstawą jest złożenie wniosku do sądu i wniesienie opłaty w kwocie 30 złotych. Bardzo często wielu konsumentów decyduje się na pomoc prawników, gdyż sami nie wiedzą, jakie działania powziąć, aby móc o taką upadłość się ubiegać. W jednym przypadku może nastąpić całkowita upadłość, w innym częściowa, gdzie ustalony zostanie plan spłaty zadłużenia danego klienta. Jeśli ten nie będzie realizowany, wówczas konieczne będzie oddanie samochodu, mieszkania, sprzętów czy innych materialnych rzeczy. 

Wielu ludzi mylnie określa pojęcie upadłości konsumenckiej. Nie jest to całkowite anulowanie długów na podstawie jednej rozprawy. Tutaj brane są pod uwagę wszelkie kwestie, które mają na celu określić sytuację danej osoby i znaleźć jak najlepsze dla niej rozwiązanie. 

Czy upadłość konsumencka niesie za sobą konsekwencje?

Oczywiście, że tak! Nie wystarczy się o taką upadłość postarać i zacząć wszystko z nową kartą. Upadłość to liczne ograniczenia, jakie należy mieć na uwadze przed podjęciem decyzji. Co więc to będzie? Może to być ograniczenie ilości zawieranych umów związanych z zakupem różnego rodzaju produktów. Taka osoba traci wszelkie prawo do zarządzania swoim majątkiem, bowiem ten zostaje przekazany syndykowi. W przypadku, gdy samodzielnie porzuci miejsce pracy, upadłość może zostać anulowana, a konsument zostanie wtedy skreślony z rejestru dłużników niewypłacalnych w KRS.

Jak żyć dalej po upadłości?

Upadłość konsumencka nie jest powodem do tego, by dalej nie robić nic. Można oczywiście realizować się zawodowo, można zdobywać wykształcenie, kształcić się, szukać nowej pracy, spełniać swoje marzenia. Jedyne co w tym wszystkim się zmienia, to fakt, iż konsument traci cały swój majątek, a więc zostaje tak naprawdę bez niczego. Musi wszystko zaczynać i budować od nowa. Nikt nie jest niestety w stanie przewidzieć pewnych sytuacji w życiu. Czasami jedna, źle podjęta decyzja może doprowadzić nas do finansowej katastrofy. Zajmując się więc kwestią swoich finansów, na pewno w tym względzie warto korzystać z pomocy adwokata, który tą tematyką spraw po prostu się zajmuje. 

Klimowski Kancelaria Prawna

Łódź

Adwokat Łódź
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
tel.: (42)208 88 42/(42) 208 88 43
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

Gdańsk

Adwokat Gdańsk
ul. Długi Targ
80-831 Gdańsk
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

 

Mapa dol-mapPolski

Kancelaria świadczy usługi na terenie całego kraju

Facebook link Twitter link