2021-01-13

Kiedy złożyć pozew o podniesienie alimentów?

 

Decyzja o rozwodzie, sprawa rozwodowa, zakończenie małżeństwa. Tak z pewnością w skrócie można określić procedurę rozwodu bez zbędnych szczegółów. Wokół tego jednak pojawia się wiele dodatkowych kwestii, takich jak na przykład opieka nad dziećmi, obowiązek alimentacyjny czy podział majątku. Każda z rzeczy jest niezwykle istotna i nad każdą należy skupić się w sposób szczególny. W tym artykule chcemy przyjrzeć się kwestii alimentów, a dokładniej ich podniesienia przez jednego z rodziców. Postaramy dokładnie zająć się tematyką, by każdy z Państwa zyskał pigułkę wiedzy dotyczącą złożenia pozwu o podniesienie alimentów na dzieci. 

Wysokość alimentów

Podczas rozprawy rozwodowej, pojawia się temat opieki nad dziećmi i płacenia alimentów. W trakcie takiej rozprawy podjęta zostaje decyzja, kto będzie sprawował opiekę, jak będzie wyglądała kwestia widzeń dziecka z drugim rodzicem i ile ten będzie musiał płacić alimentów. W jednych przypadkach małżonkowie ustalają między sobą wszelkie te kwestie, a sprawa w sądzie stanowi jedynie formalność. W drugim przypadku na podstawie zebranych dowodów i wniosków jednej ze stron, to sąd decyduje o wysokości alimentów. Tak w skrócie można określić cały przebieg sprawy dotyczącej wysokości alimentów na dziecko. Czas mija, lata lecą, a alimenty pozostają na takim samym poziomie. Dziecko ma inne potrzeby, wydatki na nie są coraz większe. Osoba, która sprawuje opiekę nad dzieckiem może więc wnioskować o podwyższenie alimentów od drugiego rodzica. 

W jakich przypadkach można wnioskować o podwyższenie alimentów?

Powodem, dla którego jeden z rodziców wznosi o podwyżkę alimentów jest zmiana okoliczności, które mają istotny wpływ na życie dziecka i jego sytuację. Kiedy więc może to nastąpić? W sytuacji, gdy pojawi się zwiększenie wydatków na dziecko. Może to dotyczyć na przykład podjęcia nauki w szkole, chodzenia na prywatne lekcje, realizacja pasji. Taka sytuacja dotyczy również obniżenia kosztów utrzymania lub poprawa sytuacji życiowej osoby, która takie alimenty płaci. O podwyżkę można się również starać, gdy rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem ma problemy zdrowotne lub ekonomiczne, a także i w innych okolicznościach, takich jak na przykład podwyższenie czynszu, wprowadzenie stałych leków i tym podobne sytuacje. Aby w sposób formalny podnieść alimenty, jest to możliwe tylko i wyłącznie na drodze postępowania sądowego. 

Jak wnioskować o podwyższenie alimentów?

Jeżeli rodzic, który sprawuje opiekę nad dzieckiem chce wnioskować o podwyższenie alimentów, jak najbardziej ma taką możliwość. Należy w takich przypadkach skierować do sądu odpowiedni  wniosek. Najważniejszą informacją w takim wniosku jest podanie przyczyny, dlaczego ubiegamy się o podwyżkę alimentów. Należy dokładnie opisać zmiany, jakie zaszły w życiu od czasu wyroku sądu. Im lepiej udokumentowana sytuacja i opisany problem, tym większa szansa, że taki wniosek zostanie przyjęty, a nie oddalony. Gdzie należy taki wniosek złożyć? Do sądu sądu rejonowego właściwego do osoby uprawnionej do alimentów lub do rejonu osoby pozwanej. adwokat alimenty

Odpowiedź osoby pozwanej

Druga ze stron, a więc drugi rodzic bądź opiekun dziecka, może wystosować odpowiedź na pozew. W przypadku, gdy dana strona nie zgadza się z argumentami podanymi przez powoda, może wnioskować o oddalenie powództwa. W przypadku zaś, gdy taka osoba zgadza się na podwyżkę alimentów, ale nie w tak dużej kwocie, musi uznać powództwo, ale do niższej kwoty. Oczywiście koniecznym jest podanie uzasadnienia przy podjęciu odpowiedniej decyzji. Osoba, która ma płacić wyższe alimenty, powinna załączyć do odpowiedzi na pozew stosowną dokumentację dotyczącą między innymi kosztów swojego utrzymania czy zaświadczenia o zarobkach. 

Alimenty - temat długi jak rzeka

Bez wątpienia w kwestii alimentów pojawia się niezwykle dużo nieścisłości i powodów do nieporozumień. Aspekt finansowy niestety, ale zazwyczaj jest głównym powodem kłótni i sporów między dwoma stronami. Określenie wysokości alimentów nie jest wcale zadaniem tak łatwym, jakby mogło się wydawać. Trudno jest mówić odpowiedniej kwocie, jaka na dziecko byłaby wystarczająca. Osoba, która zajmuje się dzieckiem na co dzień doskonale wie, jak dużo może takie dziecko kosztować. Szkoła, dodatkowe zajęcia, realizowanie pasji, ubrania, zabawki, pomoce edukacyjne, wycieczki i tak dalej i tak dalej. Lista potrzeb bardzo często nie ma końca. Drugi zaś rodzic, który płaci alimenty, w 90% przypadków uważa, że dziecko wcale dużo nie kosztuje, a wysokość alimentów jest jak najbardziej wystarczająca. Czy oby na pewno? 

Jedno jest pewne - jeśli od wielu lat alimenty są wypłacane w takiej samej kwocie, jak najbardziej można ubiegać się o ich podwyższenie, jeśli oczywiście są ku temu powody. Z pomocą odpowiedniego adwokata szansa wygrania takiej sprawy jest z pewnością dużo większa, niż walka w pojedynkę. Gdy chodzi o dobro dziecka, rodzic jest w stanie zrobić wiele, a taka sprawa o podwyższenie alimentów powinna być jedną z nich.

Klimowski Kancelaria Prawna

Łódź

Adwokat Łódź
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
tel.: (42)208 88 42/(42) 208 88 43
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

Gdańsk

Adwokat Gdańsk
ul. Długi Targ
80-831 Gdańsk
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

 

Mapa dol-mapPolski

Kancelaria świadczy usługi na terenie całego kraju

Facebook link Twitter link