2022-08-01

Adwokat do spraw alimentacyjnych

 

Alimenty są czymś, co jest powodem zdecydowanej większości rozpraw sądowych w Polsce. Choć obowiązek alimentacyjny może spoczywać na wszystkich krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo, najczęściej można się spotkać ze sprawami o alimenty rodziców wobec dzieci. Dochodzi do nich w momencie, kiedy ci pierwsi nie mają środków na życie i nie są w stanie dogadać się ze sobą w sprawach opieki nad dziećmi. Alimenty musi zwykle płacić ta osoba, która nie przyjęła na swoje barki obowiązku opieki nad dziećmi, a jest jedną z osób odpowiedzialnych za nie. Jak jednak skutecznie domagać się praw alimentacyjnych? A jak sprawić, by tych alimentów nie musieć płacić? Okazuje się, że konieczne może być sięgnięcie po usługi profesjonalisty. To właśnie jemu zamierzamy przeznaczyć nasz dzisiejszy wpis.

Warto wiedzieć: alimenty są świadczeniem, które jest płacone przez jednego członka rodziny na rzecz drugiego. Są one obowiązkowe (oczywiście po zasądzeniu ich przez sąd) i regularne (zazwyczaj comiesięczne), a mają na celu dostarczenie środków koniecznych do utrzymania, a w przypadku dzieci również wychowania. Nie muszą przy tym być pieniężne. Alimenty mogą mieć postać przyborów szkolnych, produktów żywnościowych i innych artykułów spełniających cel ich przyznania.

W jakich sytuacjach specjalista od spraw alimentacyjnych jest w stanie pomóc?

W nielicznych przypadkach alimenty są czymś, co ustalają ze sobą umownie rozchodzący się ze sobą rodzice, a co ma stanowić środki na utrzymanie dziecka. Zdarzają się również takie sytuacje, w których rodzice takowych nie potrzebują - głównie ze względu na swój status społeczny i materialny. W zdecydowanej większości przypadków jednak sprawa trafia do sądu, gdzie walczą ze sobą o różne aspekty ściśle z nimi związane. Kiedy zatem okaże się, że którejś ze stron przyda się adwokat do spraw alimentacyjnych? W wielu różnych sytuacjach, o kilku z których powiemy poniżej.

  • Jeśli któraś ze stron nie chce płacić alimentów, a inna - chce, żeby płaciła.

  • Jeśli oboje małżonków lub osób zaangażowanych w sprawę alimentacyjną nie może dogadać się co do wartości alimentów.

  • Jeżeli spraw związana z alimentami jest bardziej skomplikowana - głównie ze względu osób, które są w nią zamieszane, ich stanu zamożności czy miejsca zamieszkania.

  • Nie można obiektywnie ustalić źródła dochodów osoby mającej płacić alimenty.

  • Małżonkowie są po rozwodzie lub w separacji, a prawo do opieki jest po stronie każdego z nich.

Oczywiście adwokat tego typu przyda się wszędzie tam, gdzie będzie się chciało walczyć o korzystniejsze dla siebie rozwiązanie sprawy alimentacyjnej. W związku z tym sięgnąć po niego może tak osoba ubiegająca się o alimenty, jak i ta, od której chce się te alimenty ściągać.

Gdzie szukać takiego adwokata?

Rynek prawniczy jest w Polsce bardzo złożony i rozbudowany. Jego plusem jest to, że opiera się przede wszystkim na rekomendacjach. Dobry prawnik ma u nas rację bytu tylko wtedy, gdy wykazuje się odpowiednio wysoką skutecznością w radzeniu sobie z problemami własnych klientów. To z kolei oznacza, że jego wybór wcale nie musi być trudny. Wszystko za sprawą Internetu, w obrębie którego najczęściej pisze się opinie na temat wszystkiego - również osób świadczących swoje usługi prawnicze. Adwokaci polegają na swojej reputacji i bez niej nie są w stanie zbyt wiele zrobić. Podobnie działają na rynku kancelarie zrzeszające ich. Dlatego też chcąc znaleźć adwokata na miarę naszych oczekiwań, w pierwszej kolejności powinniśmy wyselekcjonować co najmniej kilku tych, którzy cieszą się zaufaniem na rynku, a później porównać każdego z nich pod każdym względem, który nas interesuje. Warto też umówić się z każdym z nich na pierwszą rozmowę, która nigdy nic nie kosztuje, a na podstawie której można wiele powiedzieć na temat jego profesjonalizmu. Jeśli zaś mamy taką możliwość, adwokatów szukajmy wśród znajomych. Ci są w stanie wydać znacznie lepszą i bardziej wiarygodną opinię niż Internet. Opinię, na której na pewno będziemy mogli polegać, a która pozwoli nam uzyskać pomoc na miarę naszych oczekiwań. Pamiętajmy, by nie zatrudniać nikogo na szybko i bez zastanowienia się. Tak poważne sprawy wymagają bowiem adekwatnego podejścia.

Oczywiście musimy pamiętać, żeby dopasować własne oczekiwania względem adwokata do swoich możliwości finansowych. Świetny adwokat do spraw alimentacyjnych, który rzeczywiście zna się na rzeczy i ma na swoim koncie wiele wygranych spraw. 

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości fakt, że dobry adwokat do spraw alimentacyjnych jest dziś w cenie. Wynika to przede wszystkim z coraz częściej przeprowadzanych rozwodów, które zazwyczaj nie kończą się ugodą, a właśnie walką o zasądzenie jak największych alimentów (a z drugiej strony - o uniknięcie konieczności ich płacenia). Jeśli go szukamy, powinniśmy patrzeć wyłącznie na osoby doświadczone, a przede wszystkim specjalizujące się w prawie rodzinnym (i dowolnym innym, które ma związek z alimentami). Tylko wtedy bowiem będziemy mieć pewność, że zrobimy wszystko celem ich otrzymania (lub braku przymusu ich płacenia).

Klimowski Kancelaria Prawna

Łódź

Adwokat Łódź
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
tel.: (42)208 88 42/(42) 208 88 43
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

Gdańsk

Adwokat Gdańsk
ul. Długi Targ
80-831 Gdańsk
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

 

Mapa dol-mapPolski

Kancelaria świadczy usługi na terenie całego kraju

Facebook link Twitter link