Restrukturyzacja firm Trójmiasto

 

Własna działalność gospodarcza to duża odpowiedzialność. Prowadzona w odpowiedni sposób może przynosić spore zyski, jednak należy pamiętać, że firma może także popaść w długi. Na szczęście są sposoby, które pomogą uchronić biznes przed upadłością. Jedną z metod jest restrukturyzacja firmy. Podstawowym i nadrzędnym celem restrukturyzacji firmy jest uratowanie firmy od konieczności ogłoszenia upadłości. 

Na czym polega restrukturyzacja firmy? 

Najważniejszym etapem jest rozpoznanie problemu i zidentyfikowanie przyczyny problemów działalności. W takim momencie ważna jest także poprawa relacji z klientami, wierzycielami w celu odzyskania zaufania w sprawach biznesowych. Dodatkowo wzrost wydajności firmy - powinien przełożyć się na przychód oraz znalezienie dodatkowego źródła finansowania. Restrukturyzacja jest to proces wielu działań, których celem jest zwiększenie efektywności i poprawa pozycji na rynku. Ta procedura wiąże się ze znalezieniem przyczyn kryzysu w firmie, następnie eliminacją ich i poprawą relacji z kontrahentami i wierzycielami. 

Możemy wyróżnić cztery różne procedury restrukturyzacyjne - układowe, o zatwierdzeniu układu, sanacyjne i przyspieszone postępowanie układowe. Wybór właściwego postępowania zależny jest jednak od kilku czynników. Podstawową kwestią zdaje się być ocena własnych możliwości wprowadzenia zmian w przyszłości w kontekście aktualnego stanu przedsiębiorstwa. 

  1. Postępowanie o zatwierdzeniu układu 

Jest najprostsze i najmniej sformalizowane. Opiera się przede wszystkim na inicjatywie dłużnika, a udział sądu jest niewielki. Dłużnik musi samodzielnie zebrać głosy wierzycieli. Żeby spełnić warunki całego postępowania, suma spornych zobowiązań nie może przekraczać 15 % wszystkich wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. W momencie przyjęcia układu wniosek jest kierowany do sądu. 

  1. Przyspieszone postępowanie układowe 

Jest uproszczonym trybem postępowania, który pozwala na zawarcie układu po wcześniejszym sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Główną rzeczą, która różni to postępowanie od tego o zatwierdzeniu układu jest fakt, że zbieranie głosów odbywa się na zgromadzeniu wierzycieli. Przedsiębiorca zostaje także objęty ochroną przed działaniami egzekucyjnymi ze strony wierzycieli. 

  1. Postępowanie układowe

Można je rozpocząć w sytuacji, kiedy suma spornych zobowiązań przekracza 15 % wszystkich wierzytelności, które uprawniają do oddania głosu. Jest procesem bardziej sformalizowanym i czasochłonnym. Dzieje się tak ze względu na to, że wymaga on szczegółowego rozpatrzenia wszystkich uwag i sprzeciwów wierzycieli przez nadzorcę sądowego. Nadzorca jest wybierany przez dłużnika przy poparciu wierzycieli. 

  1. Postępowanie sanacyjne 

Jest jedynym rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego, w którym przedsiębiorca nie ma prawa zarządzania firmą na rzecz zarządcy wyznaczonego przez sąd. W tym przypadku głównym założeniem procesu jest druga szansa dla osoby prowadzącej biznes, który po dokładnej restrukturyzacji będzie mógł wrócić do zarządzania. 

Klimowski Kancelaria Prawna

Łódź

Adwokat Łódź
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
tel.: (42)208 88 42/(42) 208 88 43
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

Gdańsk

Adwokat Gdańsk
ul. Długi Targ
80-831 Gdańsk
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

 

Mapa dol-mapPolski

Kancelaria świadczy usługi na terenie całego kraju

Facebook link Twitter link