2021-08-10

Do osiągnięcia jakich korzyści prowadzi zawarcie intercyzy?

Intercyza często nie jest rozumiana (nie mówimy tutaj o kwestiach nazewnictwa związanych z umową rozszerzającą oraz ograniczającą) w poprawny sposób i tym samym upraszcza się ten temat do zabezpieczenia swojego majątku. Wydaje się, że jest to forma, która ma stanowić ochronę w razie ewentualnego rozwodu. Jest to jednak znaczące uproszczenie, które w dużej mierze wynika z nieprawdziwych informacji. Te nieraz są kreowane przez telewizję, a później nie poświęcamy więcej uwagi na zgłębienie tematu. Jako wstęp to tego artykułu wspomnimy przewrotnie, że intercyza bywa właśnie najlepszym dowodem zaufania. W jakim celu jest ona stosowana?

Czym jest intercyza?

Słowo intercyza może być różnie rozumiane, ale w potocznym języku oznacza ono rozdzielność majątkową. Jest innym wariantem w stosunku do wspólnoty majątkowej. Często rozumowanie intuicyjne nie jest poprawne, a ta forma prawna została pokryta wieloma mitami, z którymi warto się rozprawić. Po pierwsze majątek własny, który posiadamy przed zawarciem małżeństwa, pozostaje nasz i samo podpisanie intercyzy nie jest w tym przypadku istotne. Jeśli mamy 5 nieruchomości przed rozpoczęciem formalnego związku, to po małżeństwie również będą one nasze. Intercyza dotyczy zarobków, które mają miejsce już po ślubie. Tym samym będzie istotna, jeśli to po nim kupimy nieruchomość (bez intercyzy trafi na wspólne konto, a z nią na konkretną osobę). Po drugie intercyza nie musi być zawierana przed rozpoczęciem małżeństwa. Można tego dokonać również później, chociaż jest to powiązane z wyższymi kosztami. Po trzecie intercyza nie ma wpływu na kwestie dziedziczenia. Spadek niezależnie od występowania tej formy trafia na konto majątku osobistego. Jest to kwestia uregulowana prawnie. Mówiąc w uproszczeniu, intercyza dotyczy tylko tego aspektu majątkowego, który będzie zmieniał się już po podpisaniu tej umowy. Po czwarte do podpisania omawianego dokumentu konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego. Tylko wtedy będzie on miał wartość prawną.

Dlaczego intercyza bywa tak ważna?

Wiemy już, czym jest ta umowa i w które mity nie powinniśmy wierzyć. Co w takim razie daje nam intercyza i kiedy warto ją podpisać? W dużej mierze sprowadza się to do dwóch sytuacji. Pierwsza wynika właśnie z pewnego braku zaufania. Druga jednak wręcz przeciwnie. Rozdzielność majątkowa może wynikać z chęci pracowania na własne konto. W tej sytuacji stanowi ona zabezpieczenie, jeśli przychody finansowe są nierównomierne. Pamiętajmy jednak, że niższe zarobki nie oznaczają mniejszego wpływu na związek. Dotyczy to przede wszystkim opieki nad dziećmi, która nie przynosi dochodów finansowych, a jednocześnie jest nieoceniona. Pozostawmy jednak kwestie ograniczonego zaufania pomiędzy współmałżonkami. Intercyza może być również stosowana w zupełnie innym kontekście.

Intercyza a przedsiębiorstwo z wysokim ryzykiem

Niektóre przedsiębiorstwa charakteryzują się występowaniem wysokiego ryzyka. W takich firmach może dojść do sytuacji, gdy niestety dojdzie do upadku. Po takim wydarzeniu może dojść do odpowiadania swoim majątkiem za długi wobec innych podmiotów. Jaka może być w tym rola intercyzy? Rozdzielność majątkowa między osobę odpowiadającą za firmę oraz gromadzącą majątek może doprowadzić do zabezpieczenia sytuacji współmałżonka. Oczywiście w takiej sytuacji zawarcie intercyzy jest najwyższym dowodem zaufania, ponieważ pojawia się wtedy możliwość utraty majątku w razie ewentualnego niewłaściwego zachowania współmałżonka. Odpowiednio wykorzystana rozdzielność majątkowa może więc stanowić zabezpieczenie nieruchomości. W kwestii finansowej warto również przejść do kwestii kredytu. Nie jest ona jednak oczywista. W przypadku rozdzielności możliwe jest zawieranie kredytu tylko przez jedną osobę. To może być szczególnie istotne, jeśli jedna osoba nie zarabia (np. niemożność znalezienia pracy, brak chęci do jej podejmowania, wychowywanie dziecka lub opieka nad rodzicem), a druga ma stabilne i wysokie dochody. W takiej sytuacji z intercyzą łatwiej będzie otrzymać kredyt. Z drugiej strony, gdy dwie osoby pracują i są na umowie o pracę, łatwiej może być przy braku występowania rozdzielności majątkowej.

Podsumowanie

Intercyza często nie jest rozumiana we właściwy sposób i z tego względu jest kojarzona wyłącznie negatywnie. Nie jest to jednak słuszne skojarzenie. Przede wszystkim intercyza może stanowić formę zabezpieczenia majątku w sytuacji, gdy druga osoba prowadzi działalność wysokiego ryzyka finansowego. Oczywiście może również stanowić zabezpieczenie w przypadku braku występowania zaufania między współmałżonkami, ale poprzedni przykład jest zaprzeczeniem takiej tezy. Ponadto rozdzielność majątkowa może zostać odpowiednio użyta do tego, żeby łatwiej uzyskać kredyt. Będzie to szczególnie istotne, jeśli jeden ze współmałżonków nie pracuje. Oczywiście nie jest to rozwiązanie całkowicie pozbawione wad. Nie zmienia to faktu, że powstające mity niesprawiedliwie demonizują tę formę (wśród faktów warto wymienić choćby brak podatku podczas darowizn między współmałżonkami, niezależność w stosunku do majątku pozyskanego przed jej pozyskaniem). W praktyce zawsze przed zawarciem małżeństwa (chociaż można również tę formę zawrzeć później) warto tę kwestię przedyskutować, ponieważ może ona doprowadzić do uzyskania co najmniej kilku znaczących korzyści.

 

Klimowski Kancelaria Prawna

Łódź

Adwokat Łódź
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
tel.: (42)208 88 42/(42) 208 88 43
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

Gdańsk

Adwokat Gdańsk
ul. Długi Targ
80-831 Gdańsk
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

 

Mapa dol-mapPolski

Kancelaria świadczy usługi na terenie całego kraju

Facebook link Twitter link